The Brebeuf Jesuit Athletic Hall of Fame was established to recognize individuals who have made a significant contribution to the traditions and reputation of the athletic program at Brebeuf Jesuit Preparatory School.

Individuals recognized will have exemplified the character, ideals, outstanding skills, and commitment to excellence promoted by Brebeuf Jesuit. The establishment of the Athletic Hall of Fame will hopefully encourage others to follow their example.

Criteria for Nomination:

  • The nominee must have distinguished him/herself by outstanding achievement in sport(s), displayed good citizenship, sportsmanship and leadership.
  • The nominee must have graduated from Brebeuf Jesuit.
  • The student/athlete nominee will be eligible for selection after a minimum of ten (10) years after his/her graduation from Brebeuf Jesuit.
  • Coaches nominated must have coached at Brebeuf Jesuit for five (5) years and have been inactive in coaching for a minimum of five (5) years.
  • Teams will be eligible after ten (10) years.

Click here to nominate a Brebeuf Jesuit alumnus for the Athletic Hall of Fame.

Past Recipients:

* indicates Marion County Athlete of the Year

1984:

Clyde Peach ’66
Dave Wagner ’66
Mike Blakey ’67
Sammy Carter* ’68
Drew Bosso ’69
Dan Gentile ’69
Jeff Wehmeier ’71
Bryan Robinson ’73
Brian Brase ’77
Marty Hill ’70

1985:

Greg Van Winkle ‘77

2005:

Vicki Hall* “88
Alan Henderson ‘91

2006:

Courtney Lord Schwab ‘81
Heather Clark Iffert ‘83

2007:

Courtney Adams* ’96

2008:

Melissa Barney* ’82
Greg Hobbs* ’89

2010:

Marlin Stewart ‘92
Sherard Clinkscales ‘89
Elizabeth Turner Suscha* ‘94
Kevin Sumlin ’82

2011:

Eric Hill ‘67
Morgan Burke ‘69
Dr. Ellen DeVoe ‘82
Judy Phillips ‘84
Jeff Moe ‘84
Jay Brant ‘01

2012:

Jim Marten ‘02
Dana Harrell ‘67

2013:

Drew Pattyn ’73
Michael Bennett ’00

2014:

Tom Broderick ‘76
Ragan Kenner Brackett ‘99
Chioma Ndubisi ‘99

2016:

Jeremy Edesess ’95
Abel Contreras ’98
Robert Smitson ’01 

2018:

Karl Knerr ’74
Talbott Sumners ’94

TEAM Recipients:

1984:  1965 Football Team & 1966 Football Team

2004:  Girls’ Basketball Team

2006:  1979 Girls’ Tennis Team, 1980 Girls’ Tennis Team, 1981 Girls’ Tennis Team,
1983 Girls’ Tennis Team, 1984 Girls’ Tennis Team, 1973 Boys’ Tennis Team

2008:  1982 Girls’ Basketball Team

2010:  1966 Boys’ Track Team

2011:  2000 Boys Basketball Team

2012:  1991 Boys’ Hockey Team

2013:  2001 Boys’ Hockey Team

2014:  2003 Girls Volleyball Team

2018:  2005 Girls Volleyball Team